Select your country

HD'den 4K'ye: Daha fazla ayrıntı keşfedin

Bir kameranın çözünürlüğü, örneğin bir araç plakası gibi bir nesnenin ince detaylarını alabilme yeteneğini gösterir. Bir sahneye aynı görme açısı ile daha yüksek çözünürlükte yani daha fazla piksel kullanarak bakmak hedefi farketmeyi ve doğru biçimde tanımlamayı kolaylaştırır.


Daha yüksek çözünürlüğe doğru

Günümüzde video güvenlik teknolojisi, radyo-televizyon yayıncılığı ve fotoğraf sektörlerinin daha yüksek çözünürlüğe doğru giden yolunu takip etmektedir. Sony, çok yüksek çözünürlük ile düşük ışık hassasiyetindeki ilerlemeleri birleştiren yeni bir gelişmiş görüntüleme cihazları kuşağı oluşturdu. Bunun bir örneği film, TV, tıp ve endüstriyel görüntüleme uygulamalarında kullanılan profesyonel kameraların içindeki Sony'nin Exmor CMOS sensörleridir.


Daha fazla netlik, daha düşük maliyetler

Ayrıca 4K'nin fazladan getirdiği çözünürlük özel sektör şirketlerine ve kamu kurumlarına çekici maliyet tasarrufu fırsatlarını sunar. Tek bir 4K kamera, bir Full HD kameranın iki katı katı görüş açısında aynı seviyede ayrıntı verir. Ya da aynı görüş alanındaki çözünürlüğün dört katını. Bir operatör, video yönetim yazılımı kullanarak 4K görüntünün küçük bir alanındaki ince detayları incelemek için dijital zum yapabilir.

Daha yakındaki bir yenilik ise dört adet bağımsız, tamamen yönlendirilebilir 5 megapiksellik sensörlere sahip Sony SNC-WL862 çok sensörlü kameradır. Bu, tek bir kamera ile tek bir IP adresinden aynı anda dört farklı bölgeyi izleme imkanı verirken 20 megapiksel toplam görüntü çözünürlüğü sağlar. Bu sayede, montaj süresini ve altyapı maliyetlerini de düşürür.

Daha fazla zeka ile izleme

Günümüzün veri işleme odaklı dünyasında kamera izleme sistemlerinin gittikçe artan çözünürlükleri anahtar bir role sahiptir. Bu çözünürlük, güçlü video analizler ile birlikte kullanıldığında perakendeciler, ulaştırma merkezleri veya etkinlik alanı işletmecileri için binlerce ziyaretçinin büyük ölçekli hareketlerini anlamada yardımcı olabilir.

Farklı video çözünürlüklerinin avantajları ve tipik kullanım örnekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için "HD'den 4K'ye" makalemizi indirin:

Makaleyi indirin